Pompy obiegowe stały się niedawno jednym z najważniejszych elementów układów grzewczych. To efekt ich niezaprzeczanych zalet oraz funkcjonalności. Stosowanie pomp obiegowych odbywa się nawet tam, gdzie nie ma takiej konieczności, ponieważ przynosi ona wiele korzyści. Wszystkie przedstawimy w niniejszym wpisie i zastanowimy się, czy faktycznie zasługują na taką popularność.
Do czego służą pompy obiegowe i czym są
Zasada działania urządzenia – w uproszczeniu – polega na wymuszaniu obiegu wody w instalacjach grzewczych poprzez przemianę energii kinetycznej cieczy na energię potencjalną pod postacią ciśnienia. Mówiąc prościej dzięki zastosowaniu pompy obiegowej woda w instalacji może pokonywać większe odległości w krótszym czasie. Dzięki temu c.o. poprawia swoje działanie, co przekłada się na skuteczne ogrzewanie pomieszczeń czy wody w kranach. I to jest główny powód, dla którego sięga się po pompę obiegową. Wśród pozostałych zalet należy jeszcze wymienić możliwość niemal dowolnego rozbudowania instalacji c.o. (włącznie z zaworami termostatycznymi) czy stworzenia nieskomplikowanej oraz intuicyjnej lokalnej kontroli temperatury w pomieszczeniach całego obiektu.
Kiedy stosowanie pomp obiegowych jest niezbędne?
Powyższe atuty mogą sprawiać wrażenie, że pompy obiegowe są całkowicie opcjonalnym rozwiązaniem, które ma na celu polepszyć komfort korzystania z domu. To prawda, ale nie do końca. Niektóre instalacje nie obędą się bez dostosowanej do nich pompy. Potrafią one bowiem rozwiązać wiele problemów.
Najlepszym tego przykładem są starsze instalacje, w których ogrzewanie pomieszczeń opierało się na naturalnej sile wyporu, która powstawała wskutek różnicy w gęstości wody gorącej i zimnej. Łatwo domyślić się związanych z tym ograniczeń w budowie, np. konieczności umieszczania kotła poniżej poziomu grzejników czy dobierania rur o dużych średnicach. Zastosowanie pompy obiegowej ma więc sens. Dzięki nim eliminuje się problem słabego i nierównomiernego grzania w starych instalacjach.
Co równie ważne, pompy obiegowe mogą okazać się niezbędne w źle zaprojektowanych lub wykonanych instalacjach. Po prostu poprawiają wydajność całego systemu bez konieczności stworzenia go na nowo.
Polecane zastosowanie pompy obiegowej
To niejedyny pomysł na zagospodarowanie prezentowanych urządzeń. Istnieją jeszcze modele przeznaczone do na wskroś nowoczesnych instalacji ogrzewania. Stosowanie pompy obiegowej w systemach solarnych nie stanowi obecnie rzadkości. Służy ona do zwiększenia potencjału solarów oraz współpracuje z pompami ciepła celem zwiększenia ich wydajności. Równie dobrze sprawdza się w instalacjach przemysłowych, gdzie wymagana jest duża odporność na wysokie temperatury. A to wciąż nie wszystko. Pompy obiegowe stworzone do transportowania wody i glikolu trafiają nawet do układów chłodniczych. Są więc naprawdę uniwersalnym produktem.
Oczywiście tylko pompy obiegowe najwyższej jakości gwarantują niezawodność przez długie lata. Dlatego zwracamy uwagę na naszą ofertę. Znajdujące się w niej urządzenia z pewnością spełnią wszelkie wymagania. Jeśli mają Państwo pytania, np. do czego służą pompy obiegowe lub który model wybrać, zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego z naszymi przedstawicielami.