Zalety posiadania bufora ciepła w domu

Optymalizacja instalacji grzewczej to nie tylko kwestia oszczędności jej działania, ale też bardziej komfortowego użytkowania pomieszczeń. Nic więc dziwnego, że właściciele domków jednorodzinnych lub letniskowych szukają profesjonalnych rozwiązań w tym zakresie. Bufor ciepła w domu jest szczególnie popularnym rozwiązaniem. Dlaczego? Ponieważ wyróżnia się licznymi zaletami.

Bufor ciepła czym jest i z czego się składa?

Zacznijmy jednak od wyjaśnienia, czym w ogóle jest wspomniane urządzenie. To – najprościej ujmując – specjalny zbiornik służący magazynowaniu energii cieplnej pochodzącej z wody. Po zamontowaniu staje się integralną częścią systemu grzewczego (zazwyczaj centralnego ogrzewania, choć nie tylko). Zbiorniki buforowe cechują się warstwowym układem wody. W efekcie umieszczenie gorącej wody nad zimną nie skutkuje wymieszaniem obu cieczy. Warto zauważyć, że gorąca woda jest lżejsza od zimnej, przez co zawsze będzie znajdować się u góry. To z kolei niesie ze sobą praktyczne korzyści.

Jakie korzyści daje bufor ciepła w domu?

Budowa buforu sprawia, że nagrzana do odpowiedniej temperatury woda zostaje przechowywana przez bardzo długi czas, aż do następnego odkręcenia kurka w kuchni czy łazience. Co więcej, nie jest wymagane rozgrzewanie całego zbiornika ze względu na wspomnianą właściwość gorącej cieczy. Oznacza to nie tylko komfort użytkowania, ale też dużą oszczędność w skali każdego miesiąca. Opał jest bowiem spalany efektywniej i ogranicza się konieczność ponownego rozpalania.

Nagromadzone ciepło może być użytkowane przez całą dobę. W ten sposób unika się sytuacji, w których po porannym przebudzeniu należy odczekać, aż woda osiągnie temperaturę wystarczającą do umycia się. Oprócz tego bufor posiada jeszcze inne zalety, takie jak:

  • zwiększenie wydajności systemu centralnego ogrzewania,
  • ulepszone wykorzystanie energii cieplnej,
  • ochrona centralnego ogrzewania przed przegrzaniem czynnika grzewczego
  • wykorzystywanie ciepła pochodzącego z różnych źródeł.

A czy prezentowane rozwiązanie ma jakieś minusy? Skoro są zalety, to muszą być też wady. W tym przypadku jedynym problemem może być znalezienie przestrzeni dla zbiornika, ponieważ zajmuje on sporo miejsca. Kotłownie domków jednorodzinnych lub letniskowych powinny być jednak wystarczająco dużymi pomieszczeniami, aby pomieścić zbiorniki

Kiedy szczególnie przydają się zbiorniki buforowe?

System centralnego ogrzewania to niejedyna instalacja, która skorzysta na zamontowaniu zbiornika buforowego. Równie dobrze sprawdzi się przy ogrzewaniu podłogowym ze względu na ekonomię spalania opału w kotle grzewczym podczas osiągania wysokich temperatur, a także efektywną pracę podłogówki przy niskiej temperaturze zasilania. Na dodatek wspomaga pompy ciepła, a nawet kolektory słoneczne. Pozwala im bowiem włączać się rzadziej i działać dłużej.

Aby mieć pewność w kwestii korzyści, warto sięgnąć po sprawdzone rozwiązania. Polecamy w związku z tym przyjrzeć się naszym produktom. Znajdujące się w ofercie zbiorniki buforowe spełniają nowoczesne standardy, a ich cena należy do bardzo przystępnych w odniesieniu do jakości.