Zalety ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe powoli staje się standardem w nowym budownictwie, ale decydują się na nie również właściciele starszych obiektów mieszkalnych. To nic dziwnego, jeśli weźmie się pod uwagę korzyści wynikające z montażu tego systemuzapewniania komfortu cieplnego. Sprawdźmy więc zatem, czym się wyróżnia i dlaczego warto zainwestować w tę nowoczesną technologię.

Dlaczego ogrzewanie podłogowe jest lepsze od kaloryferów?

Zalety tzw. podłogówki najlepiej uwypuklają się na tle powszechnie znanego i stosowanego rozwiązania, jakim są grzejniki. To pierwsze, co przychodzi na myśl podczas omawiania tematu ogrzewania domu. Czy jednak faktycznie będzie tak w przyszłości? Wiele wskazuje na to, że niekoniecznie.

Zacznijmy od tego, co najbardziej widoczne, czyli kaloryferów. Ich montaż zajmuje sporo miejsca. Ponadto muszą się znaleźć w ściśle wyznaczonych miejscach, w przeciwnym wypadku ich efektywność maleje. A to ogranicza możliwości aranżacyjne pomieszczeń. Dużo lepiej pod tym kątem wypada podłogówka. Jest ona montowana – jak łatwo domyślić się po nazwie – pod podłogą. Nie ma żadnych elementów, które wystawałyby ponad powierzchnię. Dzięki temu pokoje zyskują dodatkową przestrzeń do rozdysponowania.

Ogrzewanie podłogowe jest rozprowadzane po całym pomieszczeniu. W przeciwieństwie więc do tradycyjnych grzejników nie ociepla tylko w jednym miejscu, skąd po pewnym czasie gorące powietrze dociera do pozostałych części pomieszczenia. Podłogówka równomiernie rozprowadza ciepło, co nie tylko zwiększa komfort przebywających w domu osób, ale też zmniejsza koszty eksploatacyjne. Do osiągnięcia pożądanej temperatury wymaga bowiem krótszej pracy urządzeń grzewczych, a efekt utrzymuje się dłużej.

Do tego dochodzi ograniczenie ruchu powietrza w pomieszczeniach, co z pewnością docenią osoby zmagające się z alergiami.

Który rodzaj ogrzewania podłogowego sprawdza się w domach?

Na rynku dostępne są dwa systemy: elektryczne i wodne. Pierwsze jest stosunkowo tanie w montażu, jednak koszt eksploatacji nie należy już do najtańszych. Jest to bezpośrednio związane z ciągle rosnącymi cenami energii elektrycznej. Wobec tego elektryczną podłogówkę poleca się wyłącznie do bardzo dobrze ocieplonych mieszkań.

Inaczej wygląda to w przypadku wodnego ogrzewania. Wśród zalet znajduje się niższy koszt użytkowania. Wystarczy podgrzać wodę do ok. 35-50ºC, aby uzyskać satysfakcjonujące efekty, podczas gdy woda w zwykłych grzejnikach musi mieć nawet 70ºC. Ponadto wodne ogrzewanie podłogowe da się podłączyć do praktycznie dowolnego źródła ciepła. Jeśli dom korzysta z kilku różnych źródeł, można zdecydować się np. na najtańsze czy najwydajniejsze.

Wodna podłogówka świetnie współpracuje z pompami ciepła, a nawet kolektorami słonecznymi (fotowoltaiką). Po zamontowaniu pozwala więc ograniczyć koszty eksploracyjne związane z ogrzewaniem domu. Wystarczy zainwestować w obie technologie, aby cieszyć się wysokim komfortem cieplnym we własnym domu.

Serdecznie zachęcamy do przyjrzenia się temu, co mamy do zaoferowania w dziedzinie ogrzewania podłogowego. Nasi specjaliści pomogą w dostosowaniu produktów do wymagań Państwa domu.